Zaujímavosti z našej obce

 

          V Spišských Tomášovciach žili prevažne želiarske a roľnícke rodiny. Domy a hospodárske budovy si stavali v jednom rade. Takže vpredu od ulice sa staval dom, za ním bola podšopa, sypáreň, maštaľne a predná stodola. Celý pozemok bol vzadu uzavretý zadnou stodolou a vpredu vrátami. Stodoly a maštaľne boli drevené a domy sa stavali z válkov, ale aj dreva. Neskôr sa drevené domy omastili hlinou a obielili vápnom rôznych farieb. Tak vyzerali ako murované. Strechy boli vždy sedlové, pokryté slamou, šindľom neskôr škridlou. 

            Strava našich predkov bola veľmi skromná. Mäso jedli najviac raz do týždňa. Konzervovalo sa solením alebo údením. Väčšinou jedli múčne jedlá. Raňajkovali mliečne a cestovinové polievky, chlieb s maslom, syrom a bryndzou. Na obed to poli väčšinou džatky, halušky, pirohy, kuľaša, papcun, šalata, demikat, pankuch alebo zapražená polievka.

Džatky - sú to zemiaky zvarené s múkou, naštíkané rukou a omastené

Langoše - pečú sa na peci z rozvaľkaného zemiakového cesta, omastené a ocukrené

Pankuch - koláč vyprážaný z vajec, múky a mlieka

Kuľaša - býva buď zemiaková alebo kukuričná. Omastí sa buď maslom, alebo opraženou slaninkou 

Papcun - je to polievka so zemiakmi a na drobno pomrveným cestom a to celé zaliate vareným mliekom alebo zápražkou

Trašenina - varené zemiaky, surová kyslá kapusta, to celé sa pretriaslo v mise

Papina - varená kapusta a mrkva sa zmiešali so zátrepkou

              Medzi najkrajšie spomienky patria detské hry. Napríklad: na jamky - lopta sa položí do malej jamky, okolo nej sa postavia deti s natiahnutou rukou k lopte a zároveň pripravené k úteku. Každé dieťa si predtým dalo nejaké pomenovanie. Keď vyvolávač zakričí nejaké meno, všetci sa rozutekajú a ten koho meno bolo vyvolané, uchytí loptu a hádže ju po spoluhráčovi. Ak trafí dostáva bod zasiahnutý, ak netrafí, dostáva bod ten, čo hádzal. Kto má najviac bodov prehráva. Obľúbenou hrou dievčat bola škôlka - tu sa odbíja lopta o stenu postupne od jednoduchších úderov k náročnejším. Na kamienky - nájde sa päť rovnakých kamienkov, rovná plocha, podlaha alebo kameň. Začína sa tým, že hráč vyhodí kamienky a chrbtom ruky ich zachytí, potom ich vyhodí chrbtom ruky a chytí do dlane, za každý chytený má 10 bodov a o toľko bodov sa hrá. Rozhodí všetkých päť na rovnú plochu, vyhodí jeden kamienok priberie jeden a chytí vyhodený, až ich pozbiera všetky. Znovu rozhodí kamienky, vyhodí jeden a priberie dva a takto to pokračuje až k poslednému stupňu.

 

 

                                                                                                                                                                              Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com

Zaujímavosti

        pridať k obľúbeným
Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
         domovská stránka   

          oblubene polozky                                                                                                                                                        vytlač stránku

                                                                                                                                                                      © Created by  slavec 2005