Historické pamiatky

          Najznámejšou pamiatkou okolo ktorej denne prechádzame sú lipy na križovatke pri cintoríne. Tieto lipy majú do 300 rokov. ďalšou historickou pamiatkou, ktorá tvorí centrum obce a z ďaleka sa vypína nad obcou je kostol. Kostol je katolícky, zasvätený sv. Michalovi Archanielovi. Prvý kostol bol postavený okolo r. 1250 spolu s drevenou farou. V prvej polovici 14. storočia postavili kostol v gotickom slohu a po roku 1846 bol posvätený v klasicistický sloh. Na kostolnej veži visia tri zvony. Starší ma meno Štefan a jeho priemer je 59 cm. Odlievaný bol v Budapešti roku 1881. Druhy zvon má meno Michal a priemer má 69 cm. Tento zvon sa odlieval v roku 1922.Tretí zvon je tzv. umieráčik a má priemer 21 cm.

                                          

Hlavný oltár v kostole je z obdobia okolo roku 1900 a je to pseudobarok. Ústrednou postavou oltára je svätý Michal Archaniel. Na bočnom oltári je socha Svätej Trojice. Na pravom bočnom oltári je plastika Panny Márie s Ježiškom. Je to gotická drevorezba z polovice 15. storočia.

                                                                     

Ďalšie pekné nálezy z obdobia doby kamennej, bronzovej i slovanskej, ktoré sa našli na území Spišských Tomášoviec sa nachádzajú v múzeu v Poprade a Spišskej Novej Vsi. V  Poprade je to hlinená nádoba, bronzové šperky, rímske spony a v Spišskej Novej Vsi je to pekná kamenná sekera, hlinené nádoby a rôzne nálezy z hradiska.

 

                  

                                                                                                                                                                          Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com  

Kultúra

 

 

 

        pridať k obľúbeným
Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
         domovská stránka   

          oblubene polozky                                                                                                                                                        vytlač stránku

                                                                                                                                                               © Created by  slavec 2005