Možnosti

Tomášovský výhľad

Tento skalný previs je jedným zo symbolov Národného parku a vyhľadávaným turistickým cieľom mnohých návštevníkov. Najrýchlejšie sa na Tomášovský výhľad dostane z Čingova, časť Tatran. (1/2 hod. nenáročný prechod lesným chodníkom). Návrat možný tou istou trasou alebo cez Ústie Doliny Bieleho potoka pod Tomášovským výhľadom späť na Čingov. Tomášovský výhľad je vyhľadávaným miestom horolezeckého výcviku. Je z neho výborný výhľad do Doliny Bieleho potoka a čiastočne kaňonu Prielomu Hornádu. Pri dobrej viditeľnosti je zreteľne v diaľke vidieť masív Vysokých Tatier.  

 

                                                      

Suchá belá

Je najnavštevovanejšou tiesňavou Slovenského raja. Prvý známy výlet uskutočnila skupina turistov pod vedením prof. Martina Rótha, priekopníka turistiky v Slovenskom raji, v júni 1900. Vtedy sa dostali len po Misové vodopády, ku ktorým v roku 1908 vyznačili a upravili turistický chodník. Prechod celou tiesňavou sa podaril až v r. 1910 turistom pod vedením Alexandra Mervaya. Členovia Horskej služby Slovenský raj sprístupnili tiesňavu pomocou technických zariadení v roku 1957. Suchá Belá je národnou prírodnou rezerváciou s 5., teda najprísnejším stupňom ochrany prírody. Preto je pohyb možný len po značenom turistickom chodníku.

                                                                      

Veľký Sokol

Najdlhšia a najmohutnejšia roklina, ukončená romantickou Róthovou roklinou. Prvý úplný prechod uskutočnila 20.8.1898 skupina prof. M. Rótha, dr. N. Filarského a M. Karolinyho. O mesiac neskôr, pri druhom prechode Veľkým Sokolom, urobil umelecký fotograf V.Forberger prvé fotografie z roklín Slovenského raja. Prvé kovové rebríky v rokline namontovali členovia Horskej služby Slovenský raj v r. 1956. Veľký Sokol je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Sokol s piatym, teda najprísnejším stupňom ochrany prírody. Preto je pohyb možný len po značenom turistickom chodníku.

                                                                 

Kláštorská roklina

Bola známa už dávnejšie, ale sprístupnená bola až v r.1960 po preklenutí Prielomu Hornádu lanovou lávkou. Je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Prielom Hornádu s piatym, teda najprísnejším, stupňom ochrany prírody. Preto je pohyb možný len po značenom turistickom chodníku.

                                                                  

                                                                                                                                                                              Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com

I n f o r m á c i e

 

 

 

        pridať k obľúbeným
Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
         domovská stránka   

          oblubene polozky                                                                                                                                                        vytlač stránku

                                                                                                                                                               © Created by  slavec 2005